Relacja z turnieju w Roskilde

2014-10-01

Sprawozdanie z turnieju Respect Balticum #3 15-19.IX.2014 – Roskilde, Dania

W dniach 15-19.IX.2014 mieliśmy niesamowitą okazję zorganizowania trzeciego i ostatniego, z serii trzech międzynarodowych turniejów piłkarskich. Gospodarzem turnieju byli nasi Partnerzy ze Szkoły Handlowej w Roskilde, Dania. Jednakże poza rozgrywkami sportowymi, program był bardzo bogaty w walory, które w sposób szczególny są przedmiotem naszych zainteresowań. Mamy tu na myśli interku

lturowość, integrację i zabawę jako narzędzie do budowy szacunku dla drugiego człowieka. Zagraniczne zespoły (z Polski i Litwy) zakwaterowano w samym sercu malowniczego Roskilde tuż przy porcie, przystani żaglowej i „rzut beretem” od duńskiej dumy - muzeum Wikingów.

 

15 września 2014

Pierwszy dzień, zbiórka 14:30 pod siedzibą MOSiR w Gdańsku, ulica Traugutta 29. O godzinie 15:00 wyjazd. W autokarze zespoły: Lechia Gdańsk Ladys z trenerem Pawłem Karaszem; Lechia Gdańsk 2002 – trener Jarosław Staniszewski i chłopcy z Polonii Gdańsk w kategorii U17 z doświadczonym trenerem Panem Markiem Karaczun. Po około godzinie drogi w Luzinie dołączyły do nas dziewczyny U17 z GOSRiT Luzino, prowadzone przez Sylwestra Piątka.

Już o 21:00 meldowaliśmy się na promie w Świnoujściu, o 22:00 wykwintna, serwowana kolacja i upragniony odpoczynek w czteroosobowych kajutach.

16 września 2014

Już o 6:00 rano pobudka, 6:30 śniadanie na promie i przesiadka do naszego autobusu. Wyjazd ze szwedzkiego Ystad ok. 7:30. I pokonując most, który  przebiega nad cieśniną Sund i łączy Kopenhagę, stolicę Danii z Malmö w Szwecji. Dokładniej połączenie składa się z mostu o długości 7845 m, sztucznej wyspy o długości 4055 m i tunelu o długości 3510 m. Już ok. 10:30 byliśmy w Roskilde. Po krótkiej chwili odpoczynku, udaliśmy się na oficjalną ceremonię rozpoczęcia, gdzie powitano uroczyście wszystkie zespoły z trzech krajów. Pomocą w tłumaczeniu służyli przedstawiciele z każdego kraju, tak aby ceremonia rozpoczęcia była zrozumiała dla każdego. Miłą niespodzianką były tzw.: Pakiety startowe składające się nie tylko z lunchpacków, programów i rozpisek meczowych, ale także czapek i plecaków, które stanowić będą wspaniałą pamiątkę z pobytu w Danii. Po obiedzie, uczestnicy mieli okazję „przełamać pierwsze lody”, podczas warsztatów integracyjnych. Liczne gry i zabawy zręcznościowe udowodniły, że pomimo różnic kulturowych, języka, rasy i płci możemy wspólnie się dobrze zrozumieć, bawić i uczyć.

Wszystko to było dopiero przedsmakiem, tego, co naprawdę na czekało tego pięknego dnia.

Ok. godziny 16:00 wyruszyliśmy do Kopenhagi. Już po godzinie Polacy, Duńczycy i Litwinie przekraczali razem bramy jednego z najciekawszych parków rozrywki w Europie – Tivoli Garden w sercu duńskiej stolicy. Na wspólnej zabawie, stawianiu czoła własnym barierom i możliwościom, do późnego wieczora spędzaliśmy wspaniały czas. Kręcąc się wokół wszystkich możliwych wymiarów. Skacząc jadąc, wręcz latając na karuzelach, rollercosterach, czy kolejkach górskich. To były naprawdę niezapomniane wrażenia!!!

17 września 2014

Poranna pogoda – dała wszystkim do zrozumienia, że tego dnia warunki do rozgrywek są perfekcyjne. Po śniadaniu, drużyny spotkały się na kompleksie sportowym przy Gimnazjum Himmelev w Roskilde. Ceremonię otwarcia zaszczycili liczni przedstawiciele lokalnej społeczności, a także radni, przedstawiciele administracji i wysocy lokali urzędnicy. Do atrakcji zaliczyć należy występ chóru grupy międzynarodowych uczniów pobliskiej szkoły, oraz prezentację umiejętności żonglerki piłkarskiej. Do godziny 15:00 , z przerwą na obiad toczyły się rozgrywki sportowe wśród wszystkich kategorii wiekowych. Już od 16:00 z pod hotelu wybraliśmy się na piesze zwiedzania Roskilde, które zrobiło ogromne wrażenie na zawodnikach i trenerach. Hitem wyjazdu stały się duński przepis na recycling butelek. Polskie drużyny zbierały butelki, które w każdym sklepie można było wymienić na zakupy lub korony. Dlatego też, nie obyło się bez wizyty w sklepie. Dobrze zrobili Ci, którzy nie najedli się zbytnio podczas zwiedzania miasta. Okazał się to jednak o godz. 18:00 w restauracji tuż przy dworcu głównym. Syto zastawione stoły, pozwoliły napełnić brzuchy nawet największym głodomorom. Ok. 19:30 Trenerzy spotkali się w salce szkoleniowej aby stosownie do swojej roli i kompetencji wziąć udział w szkoleniu dotyczących programu UEFA RESPECT. To była także świetna okazja dla nich do wymiany doświadczeń, dobrych praktyk i poglądów, zwłaszcza, że prowadzącym był sam Kim Milton Nielsen. Ten słynny sędzia piłkarski, mógł naprawdę stanowić autorytet w dziennie szecunku, zwłaszcza tym na boisku. To on bowiem, na mundialu we Francji, w meczu 1/8 finału Anglia – Argentyna, Nielsen dał Davidowi Beckhamowi czerwoną kartkę za kontrowersyjne starcie Anglika z Diego Simeone. Na Wyspach wydarzenie to wywołało ogromne kontrowersje wśród kibiców. Mecz zakończył się zwycięstwem Argentyny w rzutach karnych.

18 września 2014

Po tak napiętym programie – poprzednich dni, zawodnicy zachowali już tylko energię na kluczowe rozgrywki – finały. Po wielu bojach końcowe wyniki uplasowały się następująco w poszczególnych kategoriach:

Group U12 Boys:

1. Jyllinge
2. Lechia Gdańsk
3. Trekroner
4. Gadstrup
5. Plunge 1
6. Tjørnegården
7. Plunge 3
8. Plunge 2

Group U17 Boys

1. Roskilde 2
2. Polonia Gdansk
3. Roskilde 1
4. Plunge

Group U17 Girls

1. Roskilde
2. Lechia Gdańsk
3. Himmelev
4. GOSRiT Luzino

Na zakończenie przybyli liczni goście, którzy wraz z przedstawicielami poszczególnych zespołów wręczyli pamiątkowe puchary i medale podczas ceremonii zakończenia rozgrywek. Pokaz konfetti oraz We are the Chamnions – wybrzmiał tak, że poziom emocji i wzruszeń osiągnął swój zenit. Każdy jednak z pewnością zapamięta nagrody w postaci bardzo dobrej jakości piłek „SELECTA”, którą otrzymał każdy zawodnik.

Po obiedzie, nastąpiły pożegnania i powroty do rodzinnych domów. Jednak polska reprezentacja mogła spędzić jeszcze kilka godzin wolnego czasu zwiedzając w swoich zespołach Kopenhagę. Wieczorem byliśmy już w Szwecji. Prom powrotny Ystad – Świnoujście zapewnił nam jeszcze możliwość dodatkowych atrakcji w postaci kibicowania reprezentacji Polski w siatkówce. Mecz z Rosją. Szczęśliwie, bo w timebraku, ale wygrany. Jak się później okazało, Polska Mistrzem Świata !!!

 

W imieniu Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Gdańsku dziękujemy wszystkim organizatorom i uczestnikom. Zapraszamy do zapoznania się z galerią zdjęć na naszej stronie www i profilu na fb.