Sprawozdnie z turnieju Respect Balticum #2 29.IV-01.V.2014

2014-05-07

Sprawozdnie z turnieju Respect Balticum #2 29.IV-01.V.2014

W dniach 29.IV-01.V.2014 mieliśmy niesamowitą okazję zorganizowania drugiego, z serii trzech międzynarodowych turniejów piłkarskich. Gospodarzem turnieju byli nasi Partnerzy z Miejskiego Ośrodka Sportu  i Rekreacji w Plunge na Litwie. Jednakże poza rozgrywkami sportowymi, program był bardzo bogaty w walory, które w sposób szczególny są przedmiotem naszych zainteresowań. Mamy tu na myśli interkulturowość, integrację i zabawę jako narzędzie do budowy szacunku dla drugiego człowieka. Zagraniczne zespoły (z Polski i Danii) zakwaterowano w samym sercu malowniczego Parku Krajobrazowego Paplatele nad pięknym jeziorem. 

29 kwietnia

Tego dnia program rozpoczął się szczególnie dla gości z Polski i Litwy. Po wyczerpującej podróży i zakwaterowaniu w doskonałym hotelu Linelis – uczestnicy z Danii i Litwy wyruszyli na zwiedzenia okolicy. Gwoździem programu była Kłajpeda – nowoczesny i turystyczny kurort nadbałtycki, gdzie spotkać można było wiele ciekawych atrakcji, pomników, urokliwych uliczek, a także zajrzeć do lokalnych sklepów.

Wieczorem postanowiliśmy rozpocząć pierwszą bezpośrednią wspólną czynność i na przełamanie lodów, zgromadzeni w Sali konferencyjnej przed dużym ekranem wspólnie podziwialiśmy idoli wszystkich piłkarzy czyli zawodników z Ligii Mistrzów. Wynik zaskoczył wszystkich – obrońca tytułu Bayern Monachium musiał ścierpieć sromotną porażkę i uznać wyższość Realu Madryt, pamiętny wynik 4:0.

30 kwietnia

Poranna pogoda – dała wszystkim do zrozumienia, że tego dnia warunki do rozgrywek są perfekcyjne. Po śniadaniu, drużyny spotkały się na płycie miejskiego boiska w centrum Plunge. Ceremonię otwarcia zaszczycił sam wiceburmistrz miasta, a także radni, przedstawiciele administracji i wysocy lokali urzędnicy. Do godziny 17:00 , z przerwą na obiad toczyły się rozgrywki sportowe wśród jednej kategorii wiekowej, podczas kiedy młodci walczyli o wyniki sportowy, 17 latkowie wyruszyli na zwiedzanie lokalnego Muzeum Zimnej Wojny, które wprawiło w zachwyt nie jednego zwiedzającego. Ogromne silosy i wyrzutnie rakietowe z lat 60-tych i późniejszych zlokalizowane w sercu puszczy. Infrastruktura radziecka – dała wszystkim do myślenia, o tym jak niewiele wystarczyło aby rozpętać piekło poprzez naciśnięcie jednego czerwonego guzika. Po obiedzie starsi zawodnicy zmienili młodszych na płycie boiska, a grupa U12 zwiedzała muzeum, które właśnie wprawiło w zachwyt starszych kolegów. Po tak intensywnym poranku i południu na godz. 17:00 zaplanowano wspólne warsztaty integracyjne dla uczestników, których program miał na celu zwiększenia świadomości tolerancji i szacunku dla odmienności drugiego człowieka. Te warsztaty były jednak dla tylko dla zawodników. Trenerzy spotkali się w salce szkoleniowej aby stosownie do swojej roli i kompetencji wziąć udział w szkoleniu dotyczących programu UEFA RESPECT. To była także świetna okazja dla nich do wymiany doświadczeń, dobrych praktyk i poglądów.

Gdyby tego jeszcze było mało, po kolacji – w hotelu na uczestników czekała już mała prywatka w stylu Hawaii Party. Trudno będzie zapomnieć o wielkim, smacznym torcie, kolorowych napojach i dostępnym basenie, saunach i jacuzzi.

1 maja

Ten dzień był dla nas szczególny – pamiętamy jak właśnie 10 lat temu, 1 maja 2004 roku polska wraz z 9 innymi Państwami wstępowała do Unii europejskiej. Dziś wszyscy możemy odczuć na własnej skórze ile zawdzięczamy Wspólnocie. Czując się Europejczykami pełną piersią, żyjąc razem z naszymi bliskimi przyjaciółmi , których uczymy się, których rozumiemy, z którymi czujemy, że pomimo różnic kulturowych czy językowych łączy nas wspólna europejska tożsamość.

Po tak napiętym programie – poprzednich dni, zawodnicy zachowali już tylko energię na kluczowe rozgrywki – finały. Drobną niespodzianką było rozegranie meczu przyjaźni między organizatorami i trenerami z Polski i Litwy. Choć każda ze stron próbowała wspiąć się na szczyt swoich możliwości piłkarskich, to żadna ze stron nie dała za wygraną. Wynik, nieplanowany, ale uczciwie sportowy mógł mieć także wymiar symboliczny – remis 1:1.

Na zakończenie przybył sam burmistrz miasta, który wraz z przedstawicielami poszczególnych zespołów wręczył pamiątkowe puchary i medale podczas ceremonii zakończenia rozgrywek. Pokaz konfetti oraz Oda do Radości – jako nasz wspólny Europejski hymn wybrzmiał tak, że poziom emocji i wzruszeń osiągnął swój zenit. Po ceremonii nastąpiły pożegnania i powroty do rodzinnych domów. Jednocześnie przed samym obiadem Polaków czekała jeszcze jedna miła niespodzianka  - możliwość gry w bouling, która wszystkich bardzo pozytywnie zaskoczyła.

W imieniu Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Gdańsku dziękujemy wszystkim organizatorom i uczestnikom. Zapraszamy do zapoznania się z galerią zdjęć na naszej stronie www i profilu na fb. Poniżej prezentujemy wyniki rozgrywek sportowych.

/upload/files/Wyniki-rozgrywek-sportowych-turnej-na-Litwie.pdf